
Jak wyglÄ da procedura kwalifikacji pacjenta przez aptekÄ?
Z perspektywy pacjenta procedura jest bardzo prosta i przedstawia siÄ nastÄpujÄ co:
- Pacjent przychodzi do apteki.
- Farmaceuta rozpoczyna realizacjÄ recept pacjenta.
- JeĹli pacjent znajduje siÄ w grupie ryzyka (np. przyjmuje leki przeciwcukrzycowe) system komputerowy zasugeruje farmaceucie zebranie wywiadu wedle specjalnego protokoĹu.
- Pacjent udziela odpowiedz swojemu farmaceucie na kilka prostych pytaĹ.
- Farmaceuta kwalifikuje pacjenta do bezpĹatnego badania profilaktycznego po wyraĹźeniu jego zgody i podpisaniu odpowiedniego formularza.
- Koordynator projektu kontaktuje siÄ z pacjentem w celu umĂłwienia na badanie profilaktyczne w dogodnej lokalizacji do laboratorium znajdujÄ cego siÄ nie dalej niĹź 30 kilometrĂłw od miejsca zamieszkania.
Kompendium wiedzy dla farmaceutĂłw
- Kryteria udziaĹu
- Metodologia
- Rola farmaceuty
- Uprawnienia
- KorzyĹci z udziaĹu
- Wynagrodzenie
- Zdrowie publiczne
Jakie kryteria musi speĹniÄ apteka, ktĂłra chce wziÄ Ä udziaĹ w projekcie?
KaĹźda apteka w Polsce moĹźe zgĹosiÄ siÄ do projektu Skieruj Pacjenta. KaĹźdy farmaceuta musi przedstawiÄ gotowoĹÄ do prowadzenia opieki farmaceutycznej na drodze specjalnego szkolenia on-line dostÄpnego na platformie w panelu lub za poĹrednictwem Izb Aptekarskich i uniwersytetĂłw, ktĂłre przystÄ piĹy  do projektu.
Metodologia i selekcja aptek ogĂłlnodostÄpnych do badania
Nasz projekt to nic innego jak badanie przesiewowe z projektem profilaktycznym. Bardzo waĹźnym elementem jest randomizacja aptek ogĂłlnodostÄpnych do grupy badanej (z interwencjÄ farmaceutycznÄ ) lub grupy kontrolnej (bez interwencji farmaceutycznej). BÄdzie ona oparta o stratyfikacjÄ (demograficzno-geograficznÄ oraz kategoryzacjÄ apteki â indywidulana/sieciowa). CaĹoĹÄ procesu pozwoli na pokazanie jak najdokĹadniejszych danych mogÄ cych decydowaÄ o refundacji testowanej usĹugi opieki farmaceutycznej w przyszĹoĹci.
Jaka bÄdzie Twoja rola jako farmaceuty?
Po zapoznaniu siÄ z instrukcjÄ protokoĹu naszego badania, kaĹźdy farmaceuta biorÄ cy udziaĹ w projekcie bÄdzie zobligowany wykonywaÄ konkretne czynnoĹci opisane w naszym zestawie startowym, w stosunku do pacjenta zaĹźywajÄ cego okreĹlone grupy lekĂłw poddane badaniu pilotaĹźowemu w okreĹlonym przedziale czasu. Nasz system komputerowy bÄdzie informowaĹ o rozpoczÄciu i zakoĹczeniu projektu. Przewidujemy miesiÄcznie kilkanaĹcie wywiadĂłw na aptekÄ.
Jakie uprawnienia potrzebuje do Ĺwiadczenia usĹugi Skieruj Pacjenta?
Farmaceuci ĹwiadczÄ cy usĹugÄ Skieruj Pacjenta sÄ zobowiÄ zani uzyskaÄ uprawnienia w zakresie potrzeb dotyczÄ cych tych usĹug od wskazanego oĹrodka naukowego uczelni wyĹźszej lub Izb Aptekarskich. Oznacza to m.in. ukoĹczenie egzaminu testowego przez farmaceutÄ zamierzajÄ cego ĹwiadczyÄ wskazane usĹugi oraz uzyskanie certyfikacji w formie szkolenia on-line lub szkolenia na uniwersytecie.
Zakres kompetencji opracowano w celu oceny farmaceutĂłw ĹwiadczÄ cych usĹugi interwencji, nie obejmuje on peĹnej listy kompetencji, ktĂłrych moĹźna wymagaÄ do uzyskania uprawnieĹ. Wskazano w nim kluczowe elementy, dziÄki ktĂłrym da siÄ rzetelnie i wiarygodnie oceniÄ farmaceutÄ, ktĂłry chce doĹÄ czyÄ do naszego badania pilotaĹźowego.
Szkolenie przygotowuje do oceny farmaceutĂłw we wspomnianych obszarach. Uczelnie okreĹlÄ dokĹadne podejĹcie do oceny wskazanych poniĹźej instrukcji dotyczÄ cych zachowaĹ. PodejĹcie to moĹźe obejmowaÄ metody oceny w formie szkoleĹ face-to-face z naszymi ekspertami, w formie papierowej lub on-line. Przewiduje siÄ, Ĺźe oceny dokona kilka jednostek z listy. W celu zapewnienia spĂłjnoĹci Ĺwiadczonych usĹug wszyscy farmaceuci pragnÄ cy ĹwiadczyÄ usĹugi Interwencji Farmaceutycznej bÄdÄ musieli przejĹÄ proces oceny i go zaliczyÄ, bez wzglÄdu na wczeĹniejsze wyksztaĹcenie podyplomowe i iloĹÄ odbytych kursĂłw. Wystawimy indywidualne Ĺwiadectwo Ĺwiadczenia usĹugi, po zaliczeniu testu kompetencji na satysfakcjonujÄ cym poziomie. Wszyscy kandydaci poddajÄ cy siÄ ocenie muszÄ byÄ zarejestrowanymi farmaceutami z waĹźnym prawem wykonywania zawodu aptekarza.
Dlaczego warto siÄ zaangaĹźowaÄ?
Apteka musi poszukiwaÄ istotnych klinicznych dziaĹaĹ, aby zwiÄkszyÄ szanse na przetrwanie na przesyconym rynku aptecznym. Badanie przesiewowe cukrzycy jest jednÄ z moĹźliwoĹci o duĹźym potencjale. Inne hipotetyczne moĹźliwoĹci obejmujÄ badania kardiologiczne z osĹuchiwaniem i spirometriÄ dla pacjentĂłw zagroĹźonych przewlekĹÄ obturacyjnÄ chorobÄ pĹuc lub astmÄ . NadszedĹ czas, aby zaczÄ Ä myĹleÄ o nastÄpnej, bezdyskusyjnej, klinicznej sĹuĹźbie, ktĂłrÄ mogÄ zapewniÄ farmaceuci dla pacjenta. Mam nadziejÄ, Ĺźe ten projekt zwiÄkszy ĹwiadomoĹÄ i pobudzi pozytywnÄ aktywnoĹÄ w kierunku naszej nastÄpnej, Ĺwiadczonej przez farmaceutÄ usĹugi.
Wynagrodzenie dla aptek
Projekt przewiduje standardowe wynagrodzenie dla aptek biorÄ cych udziaĹ w projekcie zgodne z stawkami za prowadzenie opieki farmaceutycznej.
Zdrowie publiczne â promocja zdrowego trybu Ĺźycia i badania przesiewowe w aptekachâ zgodnie z wytycznym WHO
Celem tej usĹugi jest zwiÄkszenie wiedzy i ĹwiadomoĹci na poziomie pacjenta oraz caĹego spoĹeczeĹstwa w aspekcie elementĂłw kluczowych dla zdrowego stylu Ĺźycia.
Corocznie apteki w Europie majÄ obowiÄ zek uczestniczyÄ w co najmniej 6 kampaniach promujÄ cych zdrowie, a liczba pacjentĂłw, ktĂłra skorzystaĹa z danego programu, musi zostaÄ odnotowana. Akcje takie wiÄ ĹźÄ siÄ z promocjÄ i dystrybucjÄ ulotek w gĹĂłwnych obszarach zainteresowania zdrowia publicznego, w naszym wypadku choroby serca.
Jednym z elementĂłw tej usĹugi sÄ wszelkie dziaĹania podejmowane przez farmaceutÄ i personel podczas realizacji recept, takie jak udzielanie dodatkowych porad zdrowotnych dotyczÄ cych promocji zdrowego trybu Ĺźycia oraz odesĹanie na badania przesiewowe wykonywane bezpĹatnie. W konsekwencji nastÄpuje redukcja czynnikĂłw sprzyjajÄ cych rozwojowi choroby w grupach pacjentĂłw przewlekle chorych np. w cukrzycy, chorobie niedokrwiennej serca, nadciĹnieniu tÄtniczym, u palaczy i osĂłb z nadwagÄ .
Rady i wskazĂłwki sÄ z reguĹy przekazywane w postaci konwersacji, lecz mogÄ byÄ rĂłwnieĹź spisane i uzupeĹnione materiaĹami drukowanymi, np. ulotkami. Zapis z porad udzielonych pacjentowi musi byÄ wĹÄ czony do historii medycznej prowadzonej w aptece, a kontraktorzy apteki powinni dysponowaÄ systemem oceniajÄ cym, czy udzielane rady sÄ odpowiednie.
CaĹy personel apteki jest zobowiÄ zany do aktywnego uczestnictwa i wspĂłĹdziaĹania w krajowych i lokalnych kampaniach dla pacjentĂłw. Kampanie mogÄ byÄ przedstawiane na monitorach informacyjnych apteki czy w postaci plakatĂłw i innych informacji drukowanych. Lokalne Izby Aptekarskie sÄ z kolei zobowiÄ zane do zatwierdzenia tematu przewodniego kampanii i dostarczenia aptece niezbÄdnych elementĂłw dla sprawnego jej przeprowadzenia, np. literatury dla pacjentĂłw, zaakceptowania ulotki dla pacjenta.
Procedura dla usĹugi farmaceutycznej Skieruj Pacjenta
- ZgĹoĹ chÄÄ uczestniczenia Twojej apteki przez stronÄ www.skierujpacjenta.pl
- Pobierz oprogramowanie OPFARMSoftNova
- Podczas skanowania leku, gdy system wykryje podejrzany algorytm, postÄpuj zgodnie z procedurÄ na ekranie
- Opowiedz pacjentowi o badaniu profilaktycznym
- JeĹli pacjent zgodzi siÄ wziÄ Ä udziaĹ w programie, wydrukuj zgodÄ, poproĹ o podpis zgody RODO, wpisz numer telefonu do systemu komputerowego i kliknij zapisz.
- Gotowe! Dedykowany konsultant skontaktuje siÄ z pacjentem.
- Nie zapomnij wydrukowaÄ tabelki oraz uzupeĹniÄ danych do refundacji.
- Ostatniego dnia miesiÄ ca wyĹlij dokumentacjÄ usĹugi farmaceutycznej w formie paierowej lub skanu na adres podany w zakĹadce Kontakt.
Pakiet bezpĹatnych badaĹ
Jednym z elementĂłw zdrowego stylu Ĺźycia jest Ĺwiadome kontrolowanie stanu swojego zdrowia poprzez regularne wykonywanie profilaktycznych badaĹ laboratoryjnych.
DziÄki tym badaniom moĹźna takĹźe wykrywaÄ róşne schorzenia we wczesnych stadiach choroby, nawet przed wystÄ pieniem jej objawĂłw. Uzyskanie takiej informacji, umoĹźliwia szybkie rozpoczÄcie odpowiedniego leczenia, dziÄki ktĂłremu zwiÄksza siÄ szansa wyleczenia, a przynajmniej spowolniony zostaje rozwĂłj choroby.
Badania wchodzÄ ce w skĹad pakietu umoĹźliwiajÄ :
- ocenÄ poprawnoĹci funkcjonowania nerek,
- ocenÄ prawidĹowego stanu wÄ troby,
- ocenÄ stanu gospodarki lipidowej (metabolizmu cholesterolu),
- ocenÄ stanu gospodarki wÄglowodanowej (metabolizm glukozy).
W skĹad pakietu wchodzÄ nastÄpujÄ ce badania:
- morfologia
- oznaczanie poziomu glukozy
- lipidogram
- kreatynina
- Hba1c
- ALAT
- ASPAT
- Albumina